Summer stories 2024

z-37 (1)(1)

fenomen TOREBKI CROSSBODY

fashion story

Czy wiesz, że pierwsze torebki były noszone już przez ludzi pierwotnych?

Oczywiście wtedy wyglądały zupełnie inaczej, niż torebki, które nosimy teraz. Modna do dziś torebka listonoszka, czyli crossbody, swoje korzenie ma już w średniowieczu! Przeczytaj, jak przez wieki zmieniała się moda na damskie torebki.

Torebki w starożytności

Torebki damskie, które znamy teraz, pojawiły się już w starożytności. W dawnych czasach w Egipcie miały formę, która pozwalała na przypięcie ich do pasa lub noszenia na przedramieniu. Tak jak dzisiaj, służyły do przenoszenia różnych drobnych przedmiotów. Torebki damskie w starożytności były bardzo różnorodne. Osoby z wysokiego szczebla mogły pochwalić się torebkami z różnego rodzaju elementami ozdobnymi. Najbiedniejsi, jak pewnie się domyślasz, nie mieli tego przywileju. Jakie torebki pojawiły się później?

Jak wyglądały torebki w średniowieczu?

Po pierwsze warto wiedzieć, że w średniowieczu torebki były używane głównie przez kupców. Służyły przede wszystkim do przechowywania i przenoszenia pieniędzy. Posiadały bogate zdobienia, a ich forma łudząco przypominała dzisiejsze torebki crossbody. Podobnie jak w starożytności, posiadanie bogato zdobionej torebki informowało wszystkich, że osoba ją nosząca przynależy do wysokiej grupy społecznej. Co ciekawe, w średniowieczu to mężczyźni częściej nosili torebki.

Previous slide
Next slide

Torebki listonoszki

Teraz wiesz, że torebki crossbody, czyli listonoszki, pojawiły się już w średniowieczu. Od tamtej pory znacznie ewoluowały i dziś noszą je głównie kobiety. Można jednak spotkać modele, które doskonale sprawdzą się także u mężczyzn. Torebka crossbody posiada pasek lub łańcuszek, który pozwala przewiesić ją przez ciało i tym samym zyskać swobodę ruchu. To szczególnie przydatne w dzisiejszych czasach, w których ciągle się śpieszymy i załatwiamy wiele spraw naraz. Torebki crossbody doskonale sprawdzają się nie tylko na co dzień, ale także na specjalne okazje. Wiele modeli ma odpinany pasek, dzięki czemu możesz zamienić swoją torebkę w elegancką kopertówkę i wziąć ją ze sobą na spotkanie ze znajomymi czy na randkę.

Torebki crossbody od projektantów

Torebki crossbody są wręcz kultowe! Pierwsza z nich, Chanel 2.55, to model zaprojektowany przez Gabrielle Chanel w lutym 1955 roku. Ta piękna torebka damska z pikowaną klapą i długim, złotym łańcuszkiem, wyposażona w obrotowe zapięcie stała się ikoną stylu. Wielu znanych projektantów do dziś naśladuje Chanel. Nie każdy jednak może pozwolić sobie na torebkę od znanego projektanta. Z pomocą przychodzą mniej znani, ale wyjątkowo zdolni projektanci, u których znajdziesz równie piękne i wytrzymałe torebki crossbody.

Jaką torebkę crossbody wybrać?

Obecnie na rynku dostępnych jest bardzo wiele ciekawych i funkcjonalnych torebek crossbody. Wykonywane są ze skóry, materiałów syntetycznych, płótna, a nawet z drewna! Torebki crossbody z płótna to doskonały wybór dla tych pań, które cenią sobie praktyczność – są niezwykle wytrzymałe, a do tego można łatwo utrzymać je w czystości. Taką bawełnianą torebkę możesz prać w pralce i prasować! Jeśli cenisz sobie elegancję, a jednocześnie dobro planety nie jest Ci obojętne, możesz wybrać torebkę damską z drewna. Wykonana z zachowaniem tradycyjnych technik rzemieślniczych torebka drewniana jest nie tylko elegancka, ale i praktyczna. Możesz dobrać do niej długi pasek, dzięki czemu przewiesisz ją przez ciało lub łańcuszek czy rączkę – pozwoli Ci to na dopasowanie jej do swojego stylu.

torebki crossbody są wręcz kultowe. PIERWSZA Z NICH CHANEL 2.55 TO MODEL ZAPROJEKTOWANY
przez GABRIEL CHANEL w lutym 1955 roku. Torebka damska z pikowaną klapą
i długim, złotym łańcuszkiem, STAŁA SIĘ IKONĄ STYLU.

Możesz polubić

  • pl
logo thezisou

JOIN THE CLUB!

Zapisz się i otrzymaj 5% zniżki na pierwsze zakupy

logo thezisou

JOIN THE CLUB!

Zapisz się i otrzymaj

5% zniżki

na pierwsze zakupy!

logo thezisou

YOU ARE IN THE CLUB!

Dziękujemy!
Na Twój email został wysłany kod rabatowy!