Summer stories 2024

pobrane (8) (1)

moda inspirowana TRADYCJĄ CZYLI WSPÓŁCZESNE kimona

fashion story

Moda inspirowana tradycją, czyli współczesne kimona

Kimono, pochodzące z Dalekiego Wschodu, to strój rozpoznawalny niemal na całym świecie. Tradycja noszenia kimona w Japonii ma swoje korzenie już w okresie Heian, czyli między 794 a 1192 rokiem. Właśnie wtedy została opracowana nowa technika jego tworzenia. W późnym okresie Edo (1603-1858) kimono zyskało swój obecny kształt.

Funkcje kimona

W okresie Heian technika tworzenia kimona polegała na cięciu części materiału w linii prostej i późniejszym zszywaniu ich ze sobą przy pomocy specjalnie przystosowanych do tego celu nici. Technika ta pozwalała na dopasowanie ubioru niemal do każdej sylwetki osoby, która miała je nosić. Kimono było okryciem, które doskonale sprawdzało się w każdą pogodę. W zimie można było zakładać je warstwami, co pozwalało na utrzymanie ciepła, a oddychające materiały, takie jak np. len, zapewniały miły chłód w upalne lato. Dzięki swojej uniwersalności kimono stało się bardzo ważną częścią życia Japończyków.

Jak szyje się kimono?

Zachodnie ubrania, z którymi mamy styczność na co dzień, to bardzo wiele fasonów i krojów, natomiast japońskie kimono ma charakter bardziej uniwersalny. Mogą je nosić zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Dla osoby dorosłej o przeciętnych gabarytach kimono szyje się tradycyjnie z jednego zwoju materiału o szerokości około 36 centymetrów i długości 11 metrów. Odpowiedni rozmiar uzyskuje się dzięki zszyciu ze sobą aż 8 części materiału. Tradycyjne kimono posiada liczne zaszewki i fałdy, co pozwala na dopasowanie go do każdej sylwetki. Szyje i ozdabia się je ręcznie, a farbuje substancjami sporządzonymi z pasty ryżowej. Kompletny tradycyjny strój japoński składa się z wymienionego już kimona, trzymetrowego pasa obi wiązanego na plecach, bielizny, skarpet, sandałów i różnego typu dodatków.

Ile kosztuje kimono?

Oryginalne kobiece kimono to bardzo duży wydatek, którego cena może sięgać ponad 10 tysięcy dolarów. Sam pas obi, który jest niezbędnym elementem tego ubioru, to wydatek rzędu kilku tysięcy dolarów, natomiast strój kompletny, czyli kimono ze wszystkimi dodatkami to koszt nawet 20 tysięcy dolarów. Oczywiście nie każdy dysponuje taką fortuną, więc warto wiedzieć, że w Japonii jest wiele second-handów, gdzie można kupić używane kimona i akcesoria w nieco rozsądniejszych cenach. Mamy też do dyspozycji wiele innych opcji. Zamiast niebotycznie drogiego oryginalnego kimona możemy wybrać stroje inspirowane jego klasycznym krojem: kimona plażowe, sukienki kimona, kimona narzutki, kimona szlafroki i wiele innych! Jest z czego wybierać! W te zwiewne, wyjątkowo estetyczne stroje zaopatrzysz się między innymi w sklepie Zisou.

Previous slide
Next slide

Ciekawostki na temat kimona

Warto zacząć od genezy słowa “kimono”, a oznacza ono nic innego jak po prostu “ubranie”, a dosłownie “rzecz, w którą się ubiera”. W Japonii tradycyjnie im młodsza jest kobieta nosząca kimono, tym dłuższe rękawy wypada jej nosić, dlatego panny ubierają się w tak zwane furisode (“powiewające rękawy”), a mężatki w tomesode (“przytrzymane rękawy”). Być może nie wiesz, że rękawy kimon służyły nie tylko do okrywania ramion. Od czasów epoki Heian przy ich pomocy przekazywano także konkretne informacje i pozawerbalne sygnały, np. umiejętne machnięcie rękawem informowało wybranka o miłości lub przeżywanym smutku, na przykład z powodu rozstania. Mokre rękawy kimona były symbolem tęsknoty, żalu lub cierpienia z powodu nieodwzajemnionego uczucia.

Współczesne kimona

Współczesna moda w dużej mierze inspiruje się orientem, dlatego też coraz częściej można spotkać się z niesamowitymi kolekcjami rodem z Dalekiego Wschodu. Wielobarwne stroje, wyjątkowe ozdoby, wygoda połączona z elegancją. Takie są właśnie współczesne kimona. Piękne, klimatyczne, a jednocześnie funkcjonalne. Materiały i kroje dobierane są tak, aby można je było założyć na wiele różnych okazji – na plażę, jako element stroju na wyjście z rodziną czy przyjaciółmi lub po prostu jako wygodną alternatywę na chwile relaksu w domowym zaciszu. A czy Ty masz już swoje wymarzone kimono?

kimono to nie tylko strój, to renesans historii – TA MYŚL DOSKONALE ODDAJE ZNACZENIE KIMONO jako nośnika kulturowych symboli i dziedzictwa przeszłości. Za każdym wzorem, haftem czy kolorem kryje się opowieść o japońskiej tradycji.

Możesz polubić

fenomen TOREBKI CROSSBODY

Czy wiesz, że pierwsze torebki były noszone już przez ludzi pierwotnych? Oczywiście wtedy wyglądały zupełnie inaczej, niż torebki, które nosimy teraz. Modna do dziś torebka

  • pl
logo thezisou

JOIN THE CLUB!

Zapisz się i otrzymaj 5% zniżki na pierwsze zakupy

logo thezisou

JOIN THE CLUB!

Zapisz się i otrzymaj

5% zniżki

na pierwsze zakupy!

logo thezisou

YOU ARE IN THE CLUB!

Dziękujemy!
Na Twój email został wysłany kod rabatowy!